KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11468296
*
nr 1146 8296
Eigil Schwab
(1882-1952), Sverige
Gouache, 31x25
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 november 2017
kl 18:40:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 16:47:03
1
100 kr
27/11 18:23:48
2
200 kr
27/11 18:33:45
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Eigil Schwab
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Läs mer om Eigil Schwab
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eigil schwab gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49
*
Eigil Schwab
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Läs mer om Eigil Schwab
nr 1146 8296
Eigil Schwab
(1882-1952), Sverige
Gouache, 31x25
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/11 16:47:03 | 1 | 100 kr |
27/11 18:23:48 | 2 | 200 kr |
27/11 18:33:45 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Eigil Schwab
Eigil Schwab, svensk bildkonstnär född i Stockholm 1882, död 1952 i Stockholm .Läs mer om Eigil Schwab
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eigil schwab gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49